Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Köpeğinizin sosyalleşmesi beraber geçireceğiniz yıllar için çok önemlidir. Peki ama bunu nasıl yapmalıyız? Dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Burada en önemli şey köpek sahibinin köpeğinin sosyalleşmesi için neler yapması gerektiğini çok iyi bilip ona göre bir program hazırlamalıdır. Köpeğinizin sosyalleşmesi size geldiği zamandan itibaren başlar. Birinci aşama olarak yavrunun diğer canlıları yavaş yavaş tanımasıyla ve onlarla yakınlaşmasıyla başlar.

Sosyalleşme diyince aklımıza gelen ilk şey köpeğinizin insanlarla olan diyalogudur. Oysaki yavru köpeğinizin sadece insanlarla değil çevremizde yaşayan tüm canlılarla sosyalleşmesidir. Burada en önemli etken olarak öncelikle yavru köpeğininizin kalabalık ortamlara sokarak herkes tarafından sevilmesine, oynanmasına, ilgi gösterilmesine müsama göstermektir. Eğer insanlardan uzak tutarsak, onların sevmesine izin vermezsek yavru köpeğinizin insanlara karşı ürkeklik, korkaklık, saldırganlık sergileyebilir. İşte bütün bunların yaşanmaması için öncelikle yavru köpeğimizin insanlarla ve diğer tüm canlılarla bir araya getirerek yavru köpeğinizin sosyalleşmesinde çok büyük katkıda bulunulmalıdır.

Yavru köpeğinizi sosyalleştirirken;

Özellikle başka yavru köpeklerle oynatılmasına özen gösterilmelidir. Bu yavru köpeğiniz büyük ırk da olsa küçük ırk da olsa kendi yaşıtlarıyla bir araya gelerek sosyalleşmesi ve oynatılması sağlanmalıdır. Bütün bunları yaptıktan sonra yavru köpeğinizin sosyalleşmesinde dış etkenlerde çok önem taşır. Yavru köpeğinizi dışarıya çıkarttığınızda ilk zamanlarda korkaklık ve ürkeklik yaşayabilir. Sizler yavru sahibi olarak pes etmemeli ve sosyalleşmesi için gerekn özeni göstermelisiniz. Özellikle gürültülü ortamlardan kaçınmamalısınız. Aksine bilerek gürültülü ortamlarda bulunarak köpeğinizi bol bol gezdirin. Eğer burada korkaklık ve ürkeklik sergilerse kesinlikle bu ortamdan uzaklaşmayın. Tam aksine bu gibi ortamlarda bir süre kalarak yavru köpeğinizin yavaş yavaş ürkekliğinin azaldığını ve sizin yanınızda daha güvenli hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Yavru köpeğinizin sosyalleşmesinde aceleci davranmamalı kesinlikle çok büyük sabır göstermelisiniz. Sosyalleşme eğitimi bir-iki günde değil bir-iki ay sürenizi alabilir. Genelde yavru köpeğiniz size iki yada üç aylık olarak gelir. İlk olarak aile içerisindeki sosyalleşmesi tamamlanır. Daha sonra yaklaşık olarak dört buçuk aylık olduktan sonra aşıları bitmiş olacaktır. İşte burada en önemli unsur yavru köpeğinizin dört buçuk ila altı aylık olan süresidir. Bu süre size çok kısa gelse bile köpeğiniz bütün sosyalleşmesini ve kendine olan güvenini bu bir buçuk ay süreç içerisinde tamamlayacaktır. Yeter ki yavru köpek sahibi bu konuda özenli ve bilinçli şekilde sosyalleşme eğitimine katkı sağlasın.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yazar Hakkında

20.10.1980 yılında doğdu. 1995 yılında bir köpek eğitim merkezinde köpek eğitim mesleğine başladı. 1998 yılında Academy Dog Kennels köpek eğitim merkezinden sertifika aldıktan sonra Bursa Gemlikte göverine askeri veteriner okulu’nda devam etti. 2002 yılından itibaren evinizdeegitim.com projesine başlayarak Türkiye’de ilk olarak evde köpek eğitimine başlayan kişi oldu. Meslek hayatında çok sayıda köpek eğitimine imza atarak tecrübesine tecrübe katmış ve mesleğinin zirvesinde bir köpek eğitmeni olarak kariyerini devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum bırakmak ister misiniz?

Arayın
WhatsApp chat