Evde Köpek Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Evde köpek eğitimi ne demek?

Evde köpek eğitimi köpeğinizden ayrılmadan eğitmenin eve gelerek köpeğinize evde eğitim vermesidir. Köpek eğitimi 6 aylıkken başlar ve 1 buçuk yaşına kadar devam eder. Eğitimde öncelikli olarak köpeğinizin sosyalleşmesi sağlanır. Dışarıya çıktığınızda köpeğinizin sizi çekiştirmeden solunuzda yürümesi ile beraber; otur, yat, kalk, koş, bırak, git, hayır gibi komutların öğretilmesi, yerlerden ve başkalarının elinden herhangi bir şey yememesi, yolda yürürken tasmalı veya tasmasız kimseyi rahatsız etmemesi sağlanır. Ayrıca restoran, kafe gibi yerlerde sakince yatıp kimseyi rahatsız etmeden beklemesi, karşıdan karşıya geçerken ışıklarda beklemesi, karşıya sakin ve düzgün geçmesi, pastane, eczane, market gibi alışveriş noktalarında siz alışverişinizi yaparken dışarıda sizin gözetiminizde beklemesi sağlanır. Bunlar köpeğinizin eğitmeni aracılığıyla öğreneceği komutlar ile olur. Bir de köpeğinize evde verilmesi gereken eğitim var. Öncelikli olarak köpeğe tuvalet eğitimi verilmesi gerekir. Bu da köpeğinizin tuvaletini dışarıya yapmasını sağlar.

Köpek eğitimini biz nasıl veriyoruz?

Öncelikle köpeğinizi alıp sahil ve parklara götürerek sosyalleşmesini sağlıyoruz. Köpeğinizle 2 hafta çalıştıktan sonra onun dışarıda ve içeride yapması gereken komutların tamamını öğretiyoruz. Bu aşamadan sonra köpek sahibiyle çalışmaya başlıyoruz. Köpek sahibine bundan sonra sahibi ile nasıl iletişim kurması gerektiği ve eğitim esnasında nasıl davranması gerektiği konusunda bilgilerin tamamını aktarıyoruz. Bu sayede köpek sahibi eğitim döneminde köpeğe nasıl davranması gerektiği konusunda tüm bilgiye sahip oluyor. Köpek sahibi gerekli çalışmayı yaptıktan sonra köpeği ile sorunsuz bir iletişim kurabiliyor.

Her köpek için eğitim gerekli midir?

Her köpek için eğitim gereklidir, çünkü eğitimsiz bir köpek hem çevreye hem insanlara büyük zararlar verebilir. Eğer köpeğiniz eğitimsiz ise onunla dışarıda rahat hareket edemezsiniz. Bu sizin hayatınızı kısıtlayacağı için köpeğinizle olması gerektiği gibi ilgilenemezsiniz.

Köpekler kaç yaşından itibaren eğitilmeli?

Köpek eğitimine minimum 6 aylıkken başlanır. 1 buçuk yaşına kadar sağlıklı bir eğitim verilebilir. 2 veya 3 yaşındaki köpekler de eğitim alabilir ancak bu yaşta eğitim alan köpeklerin eğitim kalitesi yaşa bağlı olarak düşecektir. Bu yaşlarda eğitim hem zordur hem de verilen eğitimi köpek kabullenmez. Aynı zamanda erken yaşlarda da (6 aylıktan küçük) verilen eğitim amacına ulaşmayacaktır. Bu dönemde verilecek eğitim köpeğin psikolojisini olumsuz olarak etkiler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yazar Hakkında

20.10.1980 yılında doğdu. 1995 yılında bir köpek eğitim merkezinde köpek eğitim mesleğine başladı. 1998 yılında Academy Dog Kennels köpek eğitim merkezinden sertifika aldıktan sonra Bursa Gemlikte göverine askeri veteriner okulu’nda devam etti. 2002 yılından itibaren evinizdeegitim.com projesine başlayarak Türkiye’de ilk olarak evde köpek eğitimine başlayan kişi oldu. Meslek hayatında çok sayıda köpek eğitimine imza atarak tecrübesine tecrübe katmış ve mesleğinin zirvesinde bir köpek eğitmeni olarak kariyerini devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Arayın
WhatsApp chat