Yavru Köpek Eğitimi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yavru köpek eğitimi yavru köpek eve geldiği zaman başlar. Yavru köpek eve geldiği zaman ilk olarak köpeğinizin oyuncaklarla ve ödülle eğitmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan yavrunun hem oyun oynaması hem de bir şeyler öğrenmesidir. Yavru köpeklerde ilk olarak oyun çok önemlidir. köpeğinizin hangi oyuncağı sevdiğini ve hangi ödüle daha çok ilgi gösterdiğini keşfetmeniz gerekiyor. Bunlar arasında ödül, oyuncak seçimi yaparken öncelik olarak sevdiği oyuncağı bulduktan sonra eğitime öyle devam edilmelidir.

Genellikle yavru köpek yiyecek olarak ödül bisküvisini tercih eder. Biz köpek sahibi olarak eğer sevdiği bir oyuncak varsa (mesela bu top olabilir) bu oyuncak ile oynayarak eğitime başlayabiliriz. Örnek olarak üç kere topu atıyorsak üç kere ödül bisküvisi verilir. Daha sonraları üç kere top atıyorsak ödül azaltılarak bir kere ödül bisküvisi verilir. Ödül yavaş yavaş bire düşürülür. Daha sonraları da hiç ödül vermeyerek köpeğiniz komutu yeri getirdiğinde onu bol bol severek de ödüllendirebiliriz. Böylelikle köpeğinizin ödülle başladığınız ve daha sonra sevgiye dayalı bir eğitime devam edilir. Yavru köpeğinizin ırkı her ne olursa olsun öncelik olarak oyun oynayarak eğitim çok önemlidir.

Yavru Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi

Yavru köpeğinizin bütün canlılar gibi sosyalleşmeye çok ihtiyacı vardır. Yavru köpeklerde sosyalleşme nasıl olmalı? Öncelikle yavru köpeğiniz ilk eve geldiğinde aşıları tamamlanmamış olur. Bu esnada köpeğimizin dışarıya çıkması yasaktır. Bu süreç genellikle iki aylıkla dört buçuk aylık arasıdır. Eğer biz yavru köpeğimizi iki ila dört buçuk aylık arası hiçbir şekilde dışarı çıkartamıyorsak doğal olarak diğer canlılarla ve diğer köpeklerle sosyalleşmesini sağlayamayız.

Sonuç olarak dört buçuk aylıktan sonra yavru köpeğiniz dışarı çıktıktan sonra başka köpek gördüğü zaman ürkek ve korkak davranması çok doğaldır. Bunun nedeni köpeğinizin diğer canlılarla ilk kez karşılaşmasıdır. Doğal olarak bizi bu süreci iyi yönetebilmemiz için köpeğinizin iki ila dört buçuk aylık olan zamanı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu esnada köpeğinizin köpeklerle olmasa bile insanlarla ürkek ve korkak olmaması için kaynaşmasını öneririz.

Bu süreçte yavru köpeğinizin oyuncaklarıyla oyun oynayabilir ve kendini daha iyi yetiştirebilir. Aynı zamanda köpek belgeselleri de izletilebilir. Burada önemli olan köpeğinizin dört buçuk aylıktan sonrasıdır. Asıl sosyalleşme dört buçuk aylıktan sonra dışarıda başlar. Yavru köpeğinizi sosyalleştirirken büyük köpeklerle oynamamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü büyük ırk köpekler yavru köpeğinizle oynarken sert davranabilir ve köpeğinizi korkutup ürkütebilir. Burada tercihimiz yavrunun başka köpekler ile oynatılmasıdır. Oynadığı köpeklerin aşılı olmasına özen gösteriniz. Yavru köpeğinizin ırkı her ne olursa olsun sosyalleşmenin çok büyük önemi vardır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yazar Hakkında

20.10.1980 yılında doğdu. 1995 yılında bir köpek eğitim merkezinde köpek eğitim mesleğine başladı. 1998 yılında Academy Dog Kennels köpek eğitim merkezinden sertifika aldıktan sonra Bursa Gemlikte göverine askeri veteriner okulu’nda devam etti. 2002 yılından itibaren evinizdeegitim.com projesine başlayarak Türkiye’de ilk olarak evde köpek eğitimine başlayan kişi oldu. Meslek hayatında çok sayıda köpek eğitimine imza atarak tecrübesine tecrübe katmış ve mesleğinin zirvesinde bir köpek eğitmeni olarak kariyerini devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Arayın
WhatsApp chat