Dominant Köpekler

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Birçok insan büyük ırk köpeklerin dominant olduğunu düşünür ancak bu tamamen yanlıştır. Belki küçük köpek size çok fazla zarar veremez ama çocuğunuzu hastanelik edebilir. Dominasyon her zaman olmamakla birlikte kontrol edilebilir. En büyük hatalardan biri de yeni köpek sahiplerinin hatta eskilerinin de göz ardı ettikleri ya da bilmedikleri; köpeklerin sürü hayvanı olduklarıdır. Bazen bilmelerine rağmen bunun ne kadar önemli olduğunu idrak edemezler ve köpekle aile arasında problemler çıkmaya başlar.

Dominasyonun anlamını öğrenmek için yapılacak ilk şey kurtların sürü davranışıyla ilgili bilgiler edinmektir. Sürü davranışıyla ilgili araştırmalar yapmaktır. Kurt sürüsü daima bir çift dominant lidere sahiptir. Ve liderler pozisyonlarını korumak için sürü üyeleriyle her gün kavga etmezler. Liderin vücut dili, duruşu ve genel tavrı dominant (lider) Pozisyonunu korumaktadır.

Dominasyon başladığında:

Bir köpeğin 8 aydan önce agresyonla ilişkili dominasyon göstermesi çok nadir gözükür. Aslında birçok ciddi dominasyon problemi köpek olgunlaştıktan (18-30 ay)sonra görülür. Yavruyken köpek sizi lider olarak görebilir ama yavru büyürken eğitim verilmezse ya da kötü eğitim verilirse ve köpek rütbe kazanma davranışı sergiliyorsa köpeğiniz sürü lideri olma yolunda ilerliyordur. Bu güdü sürünün diğer üyelerini agresyonla tehdit edebileceği anlamına gelir. Köpek tehdit olarak gördüğü ya da sürüdeki düşük rütbeli üyeleri, hırlayarak, diş göstererek ve hatta ısırarak tehdit edebilir. İnsanlar bazen prey drive’ı dominasyon olarak görürler. Bunlar birbirleriyle tamamen alakasız şeylerdir. Yavru elinizi çiğnediğinde ya da pantolonunuzun paçasını çekiştirdiğinde (hatta çekiştirirken hırladığında) Bu prey drive’dır. Yavrular kardeşleriyle ağızlarını kullanarak oynarlar. Yavru yeni ailesine gittiğinde bu sürü içerisinde nasıl oynayacağını düşünür. Yavruya nasıl oynayacaklarını sürü lideri yani köpek sahibi öğretmelidir.

İtaat Eğitimi;

Dominasyonu Kontrol Altına Almak İçin Atılacak İlk Adımdır. Şöyle düşünün: Kurt sürüsünün ALPHA üyesi asla kendinden düşük rütbeli kurtlardan emir almaz. Emri uygulamaz. Zayıf İtaat eğitimi dominasyon problemine öncülük edebilir. Doğru İtaat Eğitimi üç bölümden oluşur.

 • Öğrenme safhası
 • Düzeltme safhası
 • Dikkat dağıtıcı safhası
 1. Öğrenme safhasında köpeğe motivasyonel metodlarla komutların anlamı öğretilir. Bunun anlamı; Köpek istediğimiz egzersizleri yaptığında ona oyuncak ya da ödül maması verilir.
 2. Düzeltme safhasında köpeğe ÖĞRENME SAFHASINDA öğrettiklerimizi yapmasının isteriz. Biz bilirizki köpek bu komutu biliyor fakat yerine getirmiyor. Bu safhada eğer köpek verdiğimiz komutu yerine getirmezse düzeltme yapılır. Köpeğe bilmediği bir komut sonrası düzeltme uygulamak haksızlık olur.
 3. Dikkat dağıtıcı safhasında köpeğe her durumda, her ortamda itaat etmesi öğretilir. (Bu kolay değildir.) İlk olarak dikkat dağıtıcıların az olduğu hatta olmadığı yerde çalışmaya başlanmalıdır.

Amerika ve Avrupa’da çok popüler olan Pozitif Training, ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlamıştır. Pozitif eğiticiler bu eğitimin ÖĞRENME Safhasında gayet başarılı oluyorlar ama DÜZELTME ve DİKKAT DAĞITICI safhalarında CLICKER ya da Head Halters (Halties) DOMİNANT özellikle köpeklerde bir işe yaramıyor.İtaat eğitimi çok önemlidir. Bir köpek çağrıldığında gelmez ise ölümle bile sonuçlanabilecek kazalar ortaya çıkabilir.Yavru köpeklere 6–8 aylık olana kadar ciddi anlamda Düzeltme yapılmamalıdır.ALFA kurt emir verdiğinde sürü üyeleri dinler ve itaat eder ya da fazla yaşamazlar.Köpekler sürü içerisinde daha alt seviyedeki ya da eşit seviyede üyeleri dinlemezler takip etmezler.

Dominant köpeklerin gösterdiği ortak davranışlar;
 • Yatakta sahibiyle yatmak
 • Kendisini zorla sevdirmek istediği için sizi dürtmesi
 • Oyuncağının ya da yemeğinin yanına yaklaşıldığında hırlaması
 • Kapıdan sürekli ilk önce çıkması
 • Merdivenden ilk önce onun inmesi
 • Diğer köpeklere karşı aşırı agresif olması
 • Yat komutuna itaat etmemesi ya da çok isteksizce yatması
 • Ailenin bazı üyelerine agresyon göstermesi ama hepsine göstermemesi
Dominasyonu kontrol etmek evde başlar.

Köpeğin, yattığı, yediği ve oynadığı her yer ve her şey kontrol altına alınmalıdır. Dominant köpeğin yatak odasında yatmasına asla izin verilmemelidir. En iyi yerde sürü lideri yatar yani siz.
Köpeğinizi oda içinde Köpek Box’ı içine ya da başka bir odaya koyabilirsiniz.Eğer köpeğimin beni sürü lideri olarak gördüğünden %100 eminsem köpeğim benim yattığım odada yatabilir fakat asla benim yattığım yatakta yatamaz.

TÜM OYUNCAKLAR SİZİNDİR.

Oyunun siz başlatın siz bitirin. Oyun bitince oyuncakları mutlaka kaldırın bir dolaba koyun. Ortalama pet sahipleri ya da almış olduğu yavruyu pet olarak kullanacak insanlar yavru köpekleriyle halat çekiştirme oyunu oynamamalıdırlar. Bu oyun köpekte ilerde dominasyon problemi yaratabilir. Köpek sahibi köpeğin çekiştirme ya da başka bir oyun, oyuncağı kazanmasına izin verdiğinde köpeğine güç vermiş olur, köpeğin kendine olan güveni artar. Bu sürekli olarak yaşanırsa, özellikle dominant köpekte problemler yaratacaktır. Köpek sahibi her zaman kazanan olmalıdır. Eğer yavru köpek köpek sahibinin oyuncağı almasından ya da kazanmasında rahatsız oluyorsa ve bundan dolayı da hırlıyorsa köpeğin ensesinden tutun ve onu azarlayarak silkeleyin.

Unutmayın patron sizsiniz!!!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yazar Hakkında

20.10.1980 yılında doğdu. 1995 yılında bir köpek eğitim merkezinde köpek eğitim mesleğine başladı. 1998 yılında Academy Dog Kennels köpek eğitim merkezinden sertifika aldıktan sonra Bursa Gemlikte göverine askeri veteriner okulu’nda devam etti. 2002 yılından itibaren evinizdeegitim.com projesine başlayarak Türkiye’de ilk olarak evde köpek eğitimine başlayan kişi oldu. Meslek hayatında çok sayıda köpek eğitimine imza atarak tecrübesine tecrübe katmış ve mesleğinin zirvesinde bir köpek eğitmeni olarak kariyerini devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum bırakmak ister misiniz?

Arayın
WhatsApp chat