Kırık Tespit Edildiğinde Yapılacak İlk Yardım

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kırık Tespit Edildiğinde Yapılacak Ilk Yardım – Evinizde Eğitim

Kırıklar, genellikle küt travmalar sonucunda iskelet sistemini oluşturan kemiklerin bütünlüğünün bozulduğu durumlardır. Bulunduğu bölgeye, açık veya kapalı kırık şekline göre ilk yardım yaklaşımı farklı olabilmektedir.

Açık kırıklarda kemiğin bir kısmı vücudun dış yüzeyini oluşturan derinin bütünlüğünü bozarak dışarı çıkmıştır. Bu durumda enfeksiyon ve kanama riski ciddi problemler oluşturabilir. Kapalı kırıklarda ise kemiklerin bütünlüğü bozulurken deri bütünlüğünü korumaktadır. Her iki durumda da kırık uçları çevre sinir ve damarlara zarar verebilir.

Kırık Tespit Edildiğinde Yapılacaklar

  • Dostumuzun yaşamsal belirtilerini kontrol edilir.
  • Kafa, boyun ve omurga travmalarında dostumuz kesinlikle hareket ettirilmemelidir.
  • Kırık şüphesi olan kol ve bacaklar hareket ettirilmeden, kırık olduğu belirlenen bölgenin alt ve üst eklemlerini içine alacak şekilde atelle (plastik, boru, tahta, karton gibi sert malzemeler) tespit edilmelidir.
  • Açık kırıklar tespit edilmeden önce yaranın çevresi temizlenmeli ve enfeksiyon kapmaması için pansumanı yapılarak gazlı bezle kapatılmalıdır.
  • Kırık bölgesine ve şekline göre hastanın doğru pozisyonda ve sabitlenerek taşınmasına dikkat edilmelidir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yazar Hakkında

20.10.1980 yılında doğdu. 1995 yılında bir köpek eğitim merkezinde köpek eğitim mesleğine başladı. 1998 yılında Academy Dog Kennels köpek eğitim merkezinden sertifika aldıktan sonra Bursa Gemlikte göverine askeri veteriner okulu’nda devam etti. 2002 yılından itibaren evinizdeegitim.com projesine başlayarak Türkiye’de ilk olarak evde köpek eğitimine başlayan kişi oldu. Meslek hayatında çok sayıda köpek eğitimine imza atarak tecrübesine tecrübe katmış ve mesleğinin zirvesinde bir köpek eğitmeni olarak kariyerini devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum bırakmak ister misiniz?

Arayın
WhatsApp chat